A4Tech X7 mouse scroll wheel problem and solution

Lately I’d been having a problem with my gaming mouse, A4Tech X7 XL-750BF. It had been making weird jumps while using the scrolling wheel. It is a relatively expensive mouse for throwing out and buying a new one, even it is three years old. When I was googling for a solution, I’ve found out that it is a general problem with A4Tech mice. Too little or dried off lubricant from the factory causes malfunction as the time goes by. But there is a cheap and easy solution for it: petroleum jelly a.k.a. pure vaseline. You can easily get it from a pharmacy.

In this post I’ll be telling how I fixed it with pictures. Click them to view full-size. I now have a mouse like the day I bought it and I hope this post helps others 🙂

IMPORTANT: I confidently open up my devices but I must warn you, this voids the warranty. I just shared my experiences and I must also say that I’m not responsible from the damage you can give to your device because of any lack of skill or misapplication or… just anything.

First of all, you must remove the two screws under the mouse, one beneath the sticker:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

After removing the hood it should look like this:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Then you should remove the side cover holding the 18g weight inside and cable from the front. Be careful with the two side buttons on the left while removing. You will have something like below. Remove the connector pins to detach the cover and operate easily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Here we come to the tricky part. You need to pull the wheel (down in this photo) as much as possible to reveal part of the axis in the black jacket that holds it. But be careful not to push its limits and break it. Take some petroleum jelly (pure vaseline) and apply it to the scrollwheel’s axis where it meets the black jacket. I preferred a toothpick. After applying, release the wheel you pulled (down). It goes to where it belongs, inside that black jacket. If it doesn’t, place the axis back to its first position in the jacket and turn the wheel to distribute the lubricant around the axis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I suggest to test the operation before putting the parts back again. I just connected the pins back without the cover. That’s why you see the LED is on in the photo. If you are not satisfied, apply some more jelly like before and turn the wheel again to distribute it. When you think it’s enough, clean the excessive lubricant around the axis to avoid collecting dust. After that put the parts back together and enjoy 🙂

 

77 thoughts on “A4Tech X7 mouse scroll wheel problem and solution”

 1. Perfect solution! Fixed my X-748K wheel. Instead of vaseline I’ve used some Nivea creme which worked perfectly aswell. Thanks! Cheers!

  Reply
 2. Worked perfectly on my a4tech G7-360N, which wheel becomes crazy after 4 months. I applied some kind of silicon lubricant on place you showed at the picture. By the way, i found screws under mouse’s feet. Thank you for simple solution!

  Reply
 3. Additional info for previous comment.
  I used cosmetic lubricant based on water, but it worked for just one week (guess it dried out). After that the wheel become weird again.
  Then i applied sunflower oil and it works fine for a month. I fixed two mice (A4 and Genius) that way, both are like new now.

  Reply
  • There is a warning about that… you probably just doing some little mistake… there is nothing hard bout reassembling it. Just put the lower cover back, make sure the cable is correctly inserted (picture 2) and put the upper cover over it… and then just put back two screws…

   Reply
 4. Hey, I used sunflower oil too, and it worked like a charm.
  Thank you for this, I was about to throw the mouse away but now it’s almost like it’s new.
  Cheers!

  Reply
 5. I did all this, took a lot of time and it didn’t help at all. Still have exactly the same problem.

  Reply
 6. Hi there!

  i read your solution before i did it step by step. i have a warranty on my mouse so it seemed to get back to the shop instead of damaging warrianty.

  but i didnt do that , when i saw your pictures, how it is exactly looks like, i just blow some air near the scrolling device, and seems perfect from that time.

  anyway, it was helpfull
  Best From Hungary
  A 2. time 750bh owner(the first was drowned in wine-coke)

  Reply
 7. a4 tech XL755BK mouseta denedim işe yaradı kardeşim çok sağol.bu arada aynı mouseta bir de yandaki 5tuş ile alakalı derdim var ilk aldğımki kadar seri çalışmıyolar.şöyle izah edeyim: mause’u normal tutuyorken basıyorum almıyo fakat alması için tuşa abanınca anca alıyo komutları garantisi de doldu gönderemiyorum.temizledim pekte işe yaramadı zannedersem “click” işlevini yapan devrelere bişiy oldu hiç bi fikrin var mı bu konu ile ilgili? bu arada kusurma bakma ingilizce konuya türkçe yazdım.

  folks tried on a4tech x7 XL755Bk works like a charm.thank you so much for repair tip ertürk 🙂 keep up good work.

  Reply
  • işe yaradığına sevindim, türkçe için dert etme 🙂 tuşların devreye oturduğu yerlere devre temizleyici (electrical contact cleaner diye de geçer) sıkmayı deneyebilirsin. tuşta fonksiyonel bir bozukluk yoksa işe yarama ihtimali yüksek. herhangi bir zararı olmaz. işe yarar umarım..

   Reply
   • kusura bakma çok çok geç cevap yazıyorum sınav yüzünden neti kapatmıştım. bahsettiğin temizleyici için önerdiğin kolay bulunabilen bir marka var mı?Geçen Mouse’umu tekrar söktüm yandaki 5 tuşun click sesi yapan küçük parçaların üzerinde hafif beyazlık vardı. (http://www.a4tech.ru/images/products/repository/X0X27-V52Y3-D46709-M196.jpg benim Mouse bu bu arada) acaba onlardan mı almamazlık yapıyolar yoksa en son söktüğümde şunu da fark ettim yandaki tuşların dikey olarak bir desteği yok heralde ben tuşları kullanırken click’lerin olduğu küçük kart geri esniyor acaba ondan mı almamazlık yapıyorlar bir türlü çözemedim. Pek sorun olmuyo ama online oyunlarda ordan pot basıyorum arada almamazlık yapıyor 😀

    Reply
    • Senin mouse modelin hakkında bilgim yok, yanlış yönlendirmeyeyim. Kolay bulunma mevzusunu bilemiyorum, kontak sprey diye sorarsan da bulabilirsin.

     Reply
     • Teşekkür ederim cevap için donanımhaber forumunda bir kaç tane gördüm onlardan edinmeye çalışırım. Olmadı elektronikçileri gezerim aldığı yeri söyler belki.

 8. Great tip, worked for my XL-747H. I was going to buy a new mouse if I wouldn’t see your solution 🙂

  Reply
 9. Worked great for my XL-750BH, but i just removed first cover and then used silikon oil in spray and gently lubricated part shown on the last image. Thanks 🙂

  Reply
  • Well, I agree. The step that you uncover the mouse was out of my curiosity 🙂 But you may damage your device while you’re applying the lubricant if it is still plugged in. Just be careful about that.

   Reply
 10. hocam merhaba, bende a4tech x7 xl-747h mouse var ama bahsettiginiz gibi mouse’un altindaki siyah padlerin altinda vida falan yok. bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

  Reply
  • O marka mouse’a sahip değilim ne yazık ki, çok yardımcı olamıyorum. Yukardaki yorumlarda bulduğunu söyleyen arkadaşlar var. O dört siyah oval plastiği söküp altına bakmış olduğunu düşünüyorum, doğru mudur?

   Reply
   • Sadece bir arkadas var o sekilde oldugunu soyleyen ama o da guzel atmis 🙂 a4tech x7 xl-747h mouse’ larin bahsedildigi yerde maalesef vidalar falan yok. Ya belli bir takimla aciliyor yada biz bulamiyoruz 🙂 Yine de cevabiniz icin tesekkur ederim.

    Reply
 11. NOT worked with my XL-750 BF. This little black (i have red) element has layer with resistance. And after few years it simply scratched from surface.

  Reply
 12. I just FIXED it with pressure without any cream or something:

  -remove wheel, then press hard connector (with tweezers or something else)

  —->|I|<—-

  Reply
 13. Thanks for this man, made my 5-year-old mouse like new again. (don’t forget to clean extra vaseline or it becomes worse. (adamsın adam!)

  Reply
 14. üstad benim eski x7 750 bh var onunda tekerlek sorunlu fakat şuan daha büyük bir sıkıntım var farenin ışığı yanıyor (dpi ayarlama tuşunun ışığı) ama fare hareket etmiyor ayrıca hiç bir tuşuda çalışmıyor. Oyun sırasında bir den tak gitti sonra bu hale geldi. bunların içinde minik bir çip var ya o mu zarar gördü acaba, yazılımsal olarak onu düzeltebilirmiyiz yoksa illa içini açıp kurcalamak mı gerekiyor

  Reply
 15. Kardeşim bu inceleme falan değil üstelik ingilizce kendi dilimizde bile değil, eksik ingilizcemle bile senin bu inceleme gibi göstediğin yazılarda neler yazdığını anladım, bu inceleme denemeyecek kadar basit ve beceriksizce hazırlanmış bir konudur. Farenin içini açıp resimler çekmek marifet değildir, önemli olan farenin işlevleri hakkında bilgi vermek makroları nasıl yapılır detayına girebilmektir. Bak internette o kadar aramalarıma rağmen bu farenin altındaki kayganlaştırıcılar ile ilgili bilgi bulamadım, mesela kayganlaştırıcılar nasıl değiştirilir gibi.. Bilgisayar teknisyeniyim bilgi bulamasamda sorunu çözerim. Kendim bir inceleme yapsam heralde seninki gibi olmaz, bir ağaç dikmiş gibi olurum yıllarca meyvelerini yiyenler bana hayır duası ederlerdi. Sende diyorsunki ben burada tecrübelerimi paylaşıyorum, YOK YA!!! Kardeşim bu kadar beceriksizce yazılar yazıp birde tecrübelerimi paylaşıyorum diyeceksen kapat internet siteni git başka iş yap!!!

  Reply
  • İddianıza rağmen ne yazık ki konuyu anlayamamışsınız. Birincisi zaten bu bir ürün inceleme değil, öyle bir iddiam da yok. Bu bir sorun giderme prosedürü. Bu prosedür daha çok kişiye ulaşsın diye İngilizce yazdım, derdi olan bu halde de bulur. Hedefine de ulaştı. Konusu ile ilgili aratınca artık Google’da üst sıralarda geliyor. Şimdilik 20000’e yakın okuyanı, üstte gördüğünüz gibi birçok teşekkür ve öneri yorumu bırakanı oldu. Bunlar benim için yeterli. Konuyu ya da amacını anlayamadığınız için bunu okuyacak birçok insan gibi yorumunuzu dikkate almayacağım. İnternet sitemden para da kazanmıyorum. Maksat size bu yorumu yazarken olduğu gibi eğlence. İşini ciddiye alan biri olarak sizin daha iyi “incelemeler” yapıp hayır duası için dünyayla paylaşmanızı ümit eder, esenlikler dilerim.

   Reply
  • Kardeşim bu tamir falan değil, üstelik İngilizce, muğlaca bile değil. Hiç fena olmayan İngilizcemle bile senin bu tamir gibi gösterdiğin yazıda ne anlattığını anlamadım. Bir sürü past perfect tense hatası yapmışsın. İnsanlara yardım etmek isteyen adam, “I’ve found out that it ‘WAS’ a general problem with A4Tech mice.” yazar, ‘is’ yazmaz. Ayrıca farenin içini açıp fotoğraf çekmek değil, o fareyle kantırda head verebilmek marifettir. Bak internette vazelinle ilgili ne kadar arama yaptıysam, karşıma hep abuk zubuk şeyler çıktı. Hatta bazı forumlarda google’da blue wa..le diye bişeyi aramamı söylemişler. Ben elektronik mühendisiyim, öyle yeşil led yakmayı ben de bilirim. Ayrıca kendim de bu mouse’u kullanıyorum ve seninki hiç gerçekçi değil. Üzerinde o kadar pislik birikti ki onları toplayıp toprağa döksem ağaç dikmeyi bırak koca ormanı gübrelemiş olur, torunlarımızın torunları temiz hava solurdu. Seninki resmen tertemiz. Yok ya! Hiç mi cips yemiyosun kardeşim sen. Böyle temiz mouse’unla hava atacaksan kapat bu siteyi git duvarında dexter izle!!!!!

   Reply
 16. Guys you can do the same with coconut oil. I find it very usable, working perfect, better than nivea (i tried with nivea first too).

  Reply
 17. Ya dostum üstteki vidayı sökemedim erimiş kafası, çıkmıyor tornovida falan ucuyla çıkarmaya çalıştıkca bildigin kazınıyor üstteki vida. Alttaki kağıdı yırtıp çıkardım sorun yoktu onda. Ne yapmalıyım kafası bozulmuş vidayı çıkarmak için yardımcı olurmusun ?

  Couldn’t test it because my upper screws head is melted and i am asking for help. Any ideas ?

  Reply
 18. YOU ARE AWESOME! I’ve had the same problem for a week now, and I couldn’t find how to fix it. I was about to set it on fire but your guide was 100% succesful!. Thanks a lot, greetings from Argentina.-

  Reply
 19. Hi,
  I didn’t have any jelly around so I tried cleaning it with pure alcohol first… that only helped for a few days. So then I opted for replacing the entire faulty sensor. You can find a 10 pack of them on aliexpress for less than $5 (shipping included):
  http://www.aliexpress.com/item/10pcs-lot-original-HUANO-TF-mouse-encoder-for-original-A4tech-mouse-11mm-decoder-mouse-accessories/32390695444.html

  For the XL-750BH and XL-750F, those worked perfectly. Other ones may have different size sensors, not necessarily 11mm. The size was, luckily, written down on the side of the sensor itself, so it was easy to find which one I needed.

  A quick solder job, and now both my current and my older mouse works as new, and I have some spares in case they go faulty again.

  Reply
   • Coming back to this 5 years later – after switching the sensors roughly every year, I’ve reached a point where the plastic of the mouse is getting worn out. For the 750BH, the peg of the wheel is too loose to drive the rotary encoder, and the two forks holding the wheel are bent, so the peg hitting the middle button is out of place and cannot be pushed easily. I can add some glue to the wheel peg and let it try to make it “thicker” and fit better into the encoder, but I fear this mouse is on its last legs. Still that’s 6-7 years of constant everyday usage that this thing survived, and it had no other problems beyond cosmetic ones.

    The 750F is still in use at the office and does not share this problem, despite being the older of the two.

    It’s time to get a new mouse, here’s hoping whatever I get next will last longer and requires less maintenance.

    Reply
    • Indeed. The worn-out plastic made me change it a while ago although it was still functional. I couldn’t shake off that sticky plastic feeling despite cleaning it frequently. We are the people against planned obsolescence so whatever comes next I believe it will survive for longer than it is intended 🙂 Cheers!

     Reply
 20. defalarca temizledim olmadı.yazınıza rasgeldim. vazelin i sürer sürmez işe yaradı.
  gerçekten çok etkili hiç aklıma gelmemişti.
  teşekkürler

  Reply
 21. The wheel should be removed (btw, you may clean it then), then you should SLIGHTLY tighten all clamps. The wheel would rotate not as freely as before, but erratic jumps would stop. See video (in russian, but actually voice explanations are not needed). https://www.youtube.com/watch?v=qYnvnLyzsMQ
  As you’ve mentioned, silicone grease is a welcome addition.

  Reply
 22. thank you very much, worked like a charm. i have email A4tech shaming them and because this is clearly their poor a.. vaseline f.cking up some great products

  Reply

Leave a Comment

Please complete the math problem below: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

My website uses cookies. Click for more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close