Meta

Kategoriler


Eskiden çok sevdiğim bir sitede vardı: Tamamen boş, fonksiyonu olmayan bir buton :) "stress tuşunda anlam arayan varsa, derhal siteyi terketsin..."


Olayı abartmamak lazım tabi:


View Ertürk İhsan Limon's profile on LinkedIn


Red Hat Certified Engineer


VCP5 Certified


Errors in NTP Auth configuration using autokey

During latest leap second test activities, I was tinkering with my test NTP server and I encountered an error: "RAND_load_file /root/.rnd not found or empty"

There is not much help on internet. You just need to seed with the following command:
dd if=/dev/urandom of=/root/.rnd bs=512 count=1

And if you have an error: "crypto_setup: random seed file not found error:"
Add “crypto randfile /dev/urandom” entry to /etc/ntp.conf without the quotes.

For details: http://support.ntp.org/bin/view/Support/ConfiguringAutokey

HP Smart Array B140i SATA RAID controller OS boot problem

Recently I installed VMware ESXi on a HP DL160 Gen9 server and couldn’t boot afterwards. After a short investigation I found out that the default configuration of the controller prevents booting. The controller should be configured and enabled to support SATA AHCI mode. Actually it is necessary to configure it for all servers carrying HP Smart Array B110i, B120i, B140i and B320i RAID controllers.

To do that:

1) In BIOS/UEFI, go into “System Options”
2) Go to SATA Controller Options -> Embedded SATA Configuration
3) Select “Enable SATA AHCI Support”

For a similar case in RedHat: http://access.redhat.com/articles/118133

high context switch rate of ksoftirqd

This week one of our services, written in Java and residing on a TomCat, Red Hat 6.3 server had an interesting problem. Suddenly server seemed to have CPU congestion. According to top output, Java processes were the reason of congestion. But it showed more %sy CPU utilization than %us. Java threads were actually using 10-15% and the rest was used by OS itself. nmon values for context switching was far more beyond the values of the service on second node. Process causing this was interestingly ksoftirqd. A little investigation in internet proved that this was because of the “leap second” issue.

As soon as issuing the commands below for workaround, CPU usage dropped drastically:

/etc/init.d/ntpd stop
date `date +”%m%d%H%M%C%y.%S”`
/etc/init.d/ntpd start

However what triggered the problem after over a month is still a mystery. For more information about the matter:

Leap Second Detector for RHEL
Resolving Leap Second Issues in RHEL
Leap Second and Java in RHEL

Leap Second Issues for SUSE

#include ‘rip.h’

Teknolojinin bu hale gelebilmesini sağlayanlardan biri olan Dennis MacAlistair Ritchie (nam-ı diğer dmr) 12 Ekim 2011’de hayata veda etti. Birçok programlama diline öncülük eden C’nin ve şu an kullandığımız işletim sistemlerinin atası olan UNIX’in mucidi muhtemelen dokunmatik ekranlı cep telefonu yapan biri kadar hatırlanmayacak.

Hayatımı kazanmamı sağlayan, insanlık tarihine yaptığın bu eşsiz katkıların için sonsuz teşekkürler…

“UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity.”

Bio: http://cm.bell-labs.com/cm/cs/who/dmr/bigbio1st.html

Importance of Transparency

Why Debian?

Teşekkürler Barış.. 🙂

Firefox Search+ extension..

SearchYine bir gün ek$isözlüğü karıştırırken aklıma geldi: Bir eklentisi olsa da aramayı Firefox’tan yapsam.. Kesin bunu yapmış suser’lar vardır diye düşündüm. Yapılmışları da araştırmaya üşendim açıkçası 🙂 Kısa birşeyse oturup kendim yazayım dedim. Halihazırda varolan search extension’lara bakınca da çok da büyük bi mesele olmadığını anladım. Sonrasında diğer sık kullanılan sitelere de aynısını uyguladım.. (YouTube fikri için Murat’a teşekkürler) 🙂

Mühim bir şey değil ama madem yaptık arayalım, aratalım.. Buyrun: Firefox Search+ extension.. (Yükleme talimatları zip içindeki readme.txt’de)

Shell’e dair..

A GUI is like a machine. Click the button and it does one thing. Opening a shell is like rubbing a magic lamp. When you see the prompt  user@here>  it is really saying ‘Oh great and mighty master, what tasks would you have me perform for you?’. So all you have to do is ask and it will be done.

David Martin on LinuxToday

aptitude suicide

Dün akşam IEEE Sistem’le server yedeklerken Kerem sayesinde müthiş bir Linux komutu öğrendim. Format atmadan sistemi öldürmek için birebir: aptitude suicide.. Şaka bi yana esas komedi benim duman olmuş kafayla “Hakkat?” sorusunu sormam oldu.. Ahmet de bana yemek siparişi konulu aşağıdaki diyaloğuyla destek verdi:

Gökhan: Telefon etsenize olm adamlara..
Ahmet: Ya olm internet yok..